Już w listopadzie rusza czwarta edycja Małopolskiego Festiwalu Programowania „Małopolska koduje 2020”. Wyjątkowo jesienią, wyjątkowo online zapraszamy wszystkich – małych i dużych programistów do udziału w festiwalowych przedsięwzięciach pod hasłem “Małopolska – gramy!”, ponieważ tegoroczny Festiwal poświęcony będzie programowaniu i modelowaniu gier.
Obok uczniów i nauczycieli adresatami festiwalowych inicjatyw są studenci i pracownicy naukowi oraz środowisko technologiczno-startupowe związane z produkcją gier. W ramach festiwalowych działań organizowanych na terenie województwa małopolskiego od 3 do 27 listopada 2020 r. chcemy wykorzystać gry, m. in. grę Minecraft, w której uczniowie odwzorowują swoją „Małą ojczyznę”, programując i budując w wirtualnym świecie elementy znane z mapy Małopolski.
Małopolski Festiwal Programowania “Małopolska koduje” to przedsięwzięcie o charakterze cyklicznym promujące Małopolskę jako region innowacyjny i kreatywny, którego realizacja jest możliwa dzięki współpracy Fundacji Szkoła Medialna z partnerami zrzeszonymi w ramach Małopolskiej Inicjatywy Cyfrowej Edukacji – szerokiego porozumienia podmiotów reprezentujących organizacje pozarządowe, uczelnie, instytucje nauki i kultury, biznes, sektor technologiczny, a stawiających sobie za cel nabywanie nowych umiejętności, stwarzanie możliwości wymiany wiedzy oraz nawiązywania nowych kontaktów biznesowych przez osoby i firmy działające w obszarach nowych technologii oraz wspieranie rozwoju nowoczesnej edukacji, opartej na świadomym i twórczym korzystaniu z technologii cyfrowych.
Nauka programowania to umiejętność rozwiązywania problemów, a kodowanie to język teraźniejszości i przyszłości. Ucząc się programowania uczniowie rozwijają nie tylko swoją kreatywność, ale także zdobywają umiejętności, które zapewniają lepsze rozumienie otaczającego świata i sukces w karierze edukacyjnej oraz zawodowej. Z raportu przygotowanego przez SuperData Research wynika, że rynek gier komputerowych w 2015 roku był wart ponad 74 miliardy dolarów – z czego najwięcej – ponad 22, segment gier mobilnych. A zatem produkcja i programowanie gier to przestrzeń do kooperacji świata nauki i biznesu, a także rynek pracy. Polacy mają duże sukcesy w produkcji gier i chociaż firmy produkujące gry powstają najczęściej na bazie pasji i wiedzy ich założycieli, to ich sukcesy znajdują przełożenie na późniejsze duże zyski. Dlatego podczas tegorocznego Festiwalu “Małopolska koduje” chcemy zająć się tematyką kształcenia dla branży gier.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.